تحلیل سریال «تحت درمان»

بسیاری از دانشجویان رشته مشاوره و روانشناسی آرزو به دل مانده‌اند که حتی یک جلسه مشاوره و روان‌درمانی واقعی را شاهد باشند. هرچند که سریال تحت درمان جلسات واقعی روان‌درمانی نیست اما به خوبی توانسته روایت‌ها و اتفاقات محتمل در جلسه درمان را به نمایش گذاشته و ما را در فرایند درمان همراه کند. محصول حاضر تحلیل جلسات زوج درمانی جک و امی است که با محوریت مهارت‌های پایه در اختیار مشاوران و روان‌درمانگران قرار گرفته است.

تومان۱۲۷,۰۰۰

تحلیل سریال «تحت درمان»

Category

سریال In Treatment که روایتی از پشت درهای بسته جلسات روان­شناسی است، می‌تواند برای هرکدام از ما به‌گونه‌ای مفید باشد. هر فرد می‌تواند با همزادپنداری کردن با یکی از درمانجویان، با شنیدن روایت‌های زندگی آدم‌ها، با دیدن تأثیری که رفتن پیش مشاور و صدالبته یک مشاور خوب می‌تواند روی زندگی او بگذارد از آن بهره بگیرد؛ اما دانشجویان رشتۀ روان­شناسی و مشاوره می‌توانند استفادۀ ویژه‌ای از مشاهدۀ این سریال بکنند. دانشجویان رشته مشاوره و روان­شناسی که هنوز فعالیت کلینیکی خود را شروع نکرده و تنها نظریات را در ذهن دوره می‌کنند، همواره آرزوی دیدن فرایند کامل درمان و نحوه کار با درمانجو، مدیریت جلسات و آشنایی با ظرایف جلسه مشاوره را داشته‌اند. هرچند سریال تحت درمان تا حدود می‌تواند این فاصله بین نظریه و عمل را پر کند، اما به تنهایی نمی‌تواند مفید باشد. علت آن است که Paul Weston (درمانگر این سریال) در طول جلسات خود مرتکب اشتباهاتی می‌شود که نیاز است تا گوشزد شود. علاوه بر این، عموما دانشجویان تازه کار از علت برخی از کارهایی که وی در طی جلسات انجام می دهد سر در نمی‌آورند. در نتیجه به نظارت و تحلیل بیشتری در این زمینه نیاز است.

هرچند که این سریال محصول سال‌های 2008 تا 2010 بوده، با این حال این سریال در دوران کوتاه حیاتش با استقبال گسترده منتقدان مواجه شد به طوری که در بخش های مختلف پنج بار نامزد دریافت جایزه گلدن گلوب و شش بار نامزد دریافت جایزه امی گشت. Dianne Wiest در سال 2008 به خاطر ایفای نقش Gina Toll در سریال برنده جایزه امی بهترین بازیگر زن نقش مکمل در سریال های درام و Gabriel Byrne نیز در سال 2009 به خاطر بازی در نقش دکتر Paul Weston در این مجموعه برنده جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر مرد در سریال های درام گشتند. بنابراین به نظر می‌رسد که این سریال هم به لحاظ سینمایی و هم به لحاظ محتوای آموزشی برای روان‌درمانگران بسیار قابل توجه است.

در هر فصل این سریال، سیر درمانی چهار درمانجو در جلسات پیاپی مطرح می‌شود. نکتۀ جالب و ویژه درمورد این سریال این است که خود درمانگر نیز در پایان هر هفته نزد یک روان­شناس می‌رود و به بررسی مشکلات زندگی شخصی‌اش و نیز گاه درمانجویانی که در طول هفته داشته است می‌پردازد. اما در محصول حاضر تنها به تحلیل و بررسی یکی از این مراجعان در فصل اول (زوج جیک و امی) با محوریت مهارت‌های پایه روان‌درمانی پرداخته شده است.

نقد و بررسی‌ها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “تحلیل سریال «تحت درمان»”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود به سایت
ساخت حساب کاربری