سوالات متداول

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

1- من تا به حال تجربه مشاوره و رواندرمانی نداشته و همیشه همه مشکلاتم را خودم حل کرده‌ام. آیا رفتن به جلسه مشاوره و رواندرمانی نشانه ضعف، مشکل یا دیوانه بودن است؟

با پیچیده شدن زندگی در دنیای امروز و تغییراتی که زندگی بشر داشته است، انسان ها نیازهای جدیدی پیدا کرده اند و مانند گذشته این امکان وجود ندارد که یک تنه از پس همه چیز بربیایند. این تغییرات و نیازهای جدید لزوم کارگروهی را بیش از پیش به ما گوشزد می کند. بنابراین جلسه مشاوره را می توان نوعی “تشکیل تیم با یک متخصص و انجام کارگروهی” دانست. بنابراین حضور در جلسات مشاوره و رواندرمانی به معنی دیوانگی، مشکل داشتن یا ضعیف بودن نیست. اتفاقا باید تعریف جدیدی ارائه داد: حضور در جلسه مشاوره و رواندرمانی نشان دهنده قدرتمند و شجاع بودن است!

اینکه شخص توانسته نیازهای جدیدش را بپذیرد، قضاوت اشتباه دیگران را در مورد خودش ندیده بگیرد، اجازه بدهد مشاور و درمانگر به دنیای ذهنی او وارد شده و او را بیشتر بشناسد و نوع جدیدی از بودن و زندگی کردن را تجربه کند که پیش از این تجربه نکرده است نشان دهنده یک تصمیم شجاعانه است که هر کسی نمی گیرد.

چه بسا ما نیازهای جدیدمان و ترس هایی که داریم را با تکبر و جملاتی که به نظر نشان دهنده قدرت است (مثل این جمله که خودم صدتا روانشناسم) مخفی می کنیم. شاید…

 

2- تفاوت جلسات مشاوره و رواندرمانی با صحبت هایی که با دوستان و آشنایان داریم و از آنها کمک می گیریم چیست؟

مهمترین تفاوت جلسات مشاوره و رواندرمانی با صحبت هایی که با دوستان و آشنایان داریم این است که در این جلسات اگر هیچ کمکی به مراجع نشود (که بعید است!) آسیبی وارد نمی شود. گذشته از این، مشاوران و روانشناسان در زمینه یاری رسانی آموزش های فراوانی می بینند تا به مراجعان خود کمک کنند از شرایطی که در آن حضور دارند به خوبی گذر کرده و سرانجام خودشان باشند.

تفاوت دیگر بحث رازداری است. ما در تعامل با دوستان و آشنایان ممکن است همیشه این نگرانی را داشته باشیم که حرف های خودم را علیه خودم استفاده کنند یا حرف هایم را به دیگری بگویند. یکی از اصول مهم حرفه ای و اخلاقی در کار مشاوره و رواندرمانی رازداری است. مشاوران و رواندرمانگران به عنوان کسانی که قرار است به مراجعان خود کمک کنند صندوقچه اسرار آنها خواهند بود و اجازه افشاسازی آنها را ندارند. (برای اطلاعات بیشتر به سوال پایانی مراجعه کنید)

 

 

3از کجا بفهمم که نیاز به جلسه مشاوره یا رواندرمانی دارم؟ گذشته از آن چگونه یک مشاور خوب پیدا کنم؟

پاسخ به این سوال که از کجا بفهمم نیاز به جلسه مشاوره یا رواندرمانی دارم بسیار سخت است. اما شاید ساده ترین پاسخ این باشد که هر وقت احساس کردید برای مدتی حالتان بد است یا مدام از اطرافیانتان در مورد اخلاق یا رفتار خاصی که دارید مورد انتقاد قرار می گیرید. در هر یک از این موقعیت ها ممکن است احساس ناامیدی، خشم، بی حالی و… داشته باشید.

اما از کجا یک مشاور خوب پیدا کنیم؟ اولین راه این است که از اطرافیان خود پرس و جو کنید و به گزینه ای که از نظر آنها خوب بوده و جلسات مشاوره با وی برای آنها نتیجه بخش بوده مراجعه کنید. در وهله دوم تجربه کاری و سابقه تحصیلی مهم است. یقینا بین کسی که چند سال تجربه حرفه ای دارد، در دانشگاه های به نام تحصیل کرده و تحت نظر اساتید به نام آموزش دیده است با افرادی که نه تنها تجربه حرفه ای ندارند، بلکه در دانشگاه های نه چندان مطرح تحصیل کرده اند و دوره های آموزشی مناسبی ندیده اند تفاوت وجود دارد.

 

4- آیا استفاده از دارو و قرص کافی نیست؟

تصور رایج و غلط این است که با مصرف چند قرص می توان مشکل را حل کرد. کسی منکر فواید قرص و دارو نمی شود اما مصرف قرص و دارو اگر نگوییم تنها پاک کردن صورت مسئله است، مسکنی موقت است برای تحمل دردهایمان. تایید این حرف آن است که با گذشت زمان، دردها و مشکلات گذشته دوباره بازگشته و مجبور به تغییر دوز داروهای مصرفی می شویم.

 

5- جلسات مشاوره و رواندرمانی چگونه است؟ چه مدت طول می کشد؟

از آنجایی که هر فرد دنیا و وجودی منحصر به خودش را دارد و مسائلی که برای آن مراجعه می شود متفاوت است، نمی توان دقیق معلوم کرد که جلسات مشاوره و رواندرمانی چقدر طول می کشد و فرایند آن چگونه است. اما آنچه مسلم است این است که ۳ جلسه نخست برای ارزیابی مشکل و طرح ریزی درمان نیاز است. همچنین استاندارد هر جلسه ۴۵ دقیقه می باشد.

 

6- آیا باید در جلسات مشاوره و رواندرمانی به مسائلی که برایم سخت است اشاره کنم؟

یقینا صحبت کردن از اتفاقات مهم و دردناک در جلسه مشاوره و رواندرمانی سخت است و در این مورد شکی نیست. مراجع حق دارد در مورد آنچه که میخواهد بگوید یا نگوید تصمیم بگیرد. با این وجود تجربه نشان داده است که در جلسات نخست که مشاوران رابطه درمانی را شکل می دهند و مراجعان از بابت فهمیده شدن، مورد قضاوت قرار نگرفتن و رازداری خیالشان راحت می شود، در مورد این مسائل راحت تر صحبت می کنند.

 

7- آیا جلسات مشاوره و روادرمانی شامل بیمه می شوند؟ هزینه جلسات مشاوره چگونه است؟

متاسفانه با وجود تلاش های بسیاری که صورت گرفته است، همچنان خدمات مشاوره ای و رواندرمانی شامل بیمه نمی شوند.

سازمان نظام روان شناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران هر ساله تعرفه جلسات مشاوره و رواندرمانی را اعلام می کند که در لینک می توانید مشاهده کنید.

 

8- آیا مطالبی که در جلسات مشاوره و رواندرمانی می گویم محرمانه باقی می مانند؟

بر اساس قانون رسمی، تمامی صحبت هایی که در جلسات مشاوره و رواندرمانی گفته می شوند به صورت محرمانه باقی می مانند. تنها دو استثنا در این زمینه وجود دارد: احتمال جدی آسیب رساندن به خود یا دیگری توسط مراجع. فقط در این دو صورت مشاور و رواندرمانگر موظف است این مسئله را با افراد دیگری در میان بگذارد.

ورود به سایت
ساخت حساب کاربری