تحلیل سریال intreatment با محوریت آموزش مهارت‌های پایه

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

 

کمبودی که همه‌ی دانشجوها حس می‌کنند

یکی از کمبودهایی که در آموزش رواندرمانی و مشاوره همیشه در ایران احساس شده و می‌شود این است که دانشجویان نه تنها در دوران تحصیل، که حتی در عموم کارگاه‌هایی که می‌گذرانند از دیدن یک جلسه واقعی مشاوره محروم هستند. بسیاری از اساتید با کمک گرفتن از رول پلی و بیان نمونه‌هایی از جلسات مشاوره‌ای که خودشان داشته‌اند سعی کرده‌اند تا این شکاف را در کارگاه‌ها و وبینارهای خود از بین ببرند. اما به دو دلیل، چنین کارهایی بازهم نمی‌تواند کمبود عدم تماشای جلسات واقعی مشاوره را پر کند: اول از همه اینکه دانشجویان احتیاج دارند تا فرایند جلسات را مشاهده کنند. در واقع اساتید در گزارش کیس خود تنها قسمتی منتخب را تعریف می‌کنند و از بیان جزئیات و فرایند اجتناب می‌کنند. البته این امر کاملاً عادی است چراکه سؤال ما این است که با این مراجع که چنین مشکلی داشت چه کار کردید. اما در واقعیت استاد فرایندی را طی کرده که طی آن مداخله نیز صورت گرفته. دومین مشکل این است که در رول پلی به خاطر کمبود وقت و اینکه شرکت کنندگان نسبت به هم اعتماد کافی را ندارند، فرایند باید تسریع شده و با مقاومت و طفره روی زیادی مواجه هستیم. به همین دلیل استفاده از فیلم گزینه‌ای مناسب‌تر به نظر می‌رسد، چراکه هم به لحاظ زمانی و فشار سانسور در مضیقه نیستیم و هم دانشجویان کل فرایند را مشاهده می‌کنند.

شاید به نظرتان دو مشکل وجود داشته باشد:

  1. آیا رازداری برای مراجعی که فیلم جلسه درمانش پخش می‌شود زیر سؤال نرفته است؟

از آنجایی که ما از سریال تحت درمان استفاده می‌کنیم، هیچ مراجع واقعی‌ای در کار نیست. شما شاهد جلسات درمانی هستید که بر اساس داستان مراجعان واقعی نوشته شده است و طی آن با رواندرمانگر همراه می‌شوید.

  1. آیا استفاده از فیلم سینمایی به مصنوعی شدن جلسات درمان منجر نمی‌شود؟

پاسخ صادقانه این است که سریال تحت درمان کاملاً منطبق با واقعیت جلسه درمان نیست. برخی از اتفاقاتی که در طی جلسات رخ می‌دهند جنبه دراماتیک داشته و برای جذاب شدن سریال و همراه کردن مخاطب اضافه شده‌اند یا در فرهنگ ما چندان شایع نیستند. اما از آنجایی که این سریال پیش از این بازبینی و تحلیل شده، در طی جلسه و تحلیل آن به این نکات اشاره خواهد شد و توضیحات لازم ارائه می‌گردد.

این وبینار به درد کی میخوره؟

با توجه به توضیحاتی که داده شد، این وبینار به درد تمامی مشاوران و روانشناسانی می‌خورد که علاقه‌مند به روان‌درمانی هستند. شاید تمرکز بر روی مهارت‌های پایه در این وبینار باعث شود که احساس کنید قرار است مطالب کلاس مهارت‌های پایه دانشگاه دوباره تکرار شود. اما وجه تمایز اصلی این وبینار با کلاس مهارت‌های پایه دانشگاه در این است که مهارت‌های پایه در عمل و با ارائه نمونه آموزش داده می‌شود و از به روزترین منابع موجود برای آموزش این مبحث استفاده می‌شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و شرکت در این وبینار به اینجا مراجعه نمایید.

 

ورود به سایت
ساخت حساب کاربری