تحلیل فصل اول «سریال تحت درمان»

(دیدگاه 1 کاربر)

بسیاری از دانشجویان رشته مشاوره و روانشناسی آرزو به دل مانده‌اند که حتی یک جلسه مشاوره و روان‌درمانی واقعی را شاهد باشند. هرچند که سریال تحت درمان جلسات واقعی روان‌درمانی نیست اما به خوبی توانسته روایت‌ها و اتفاقات محتمل در جلسه درمان را به نمایش گذاشته و ما را در فرایند درمان همراه کند. در محصول حاضر علاوه بر تحلیل آموزشی سریال (مهارت‌های پایه و نکات فرایندی)، بر اساس اتفاقات سریال و مسائلی که هر یک از مراجعان دارند، به صورت جداگانه آموزش‌های تخصصی پیرامون برگزاری جلسات درمان مربوط به هر موضوع ارائه می‌شود.

طول مدت سریال: در حال حاضر 9 جلسه زوج درمانی، معادل بیش از 200 دقیقه فیلم.

طول مدت فیلم‌های آموزشی: در حال حاضر 25 قسمت فیلم آموزشی، معادل بیش از 400 دقیقه فیلم.

بروزرسانی اول (مداخله سیستمی در خیانت)، دوم (خیانت کار حق به جانب)، سوم (مداخله شناختی – رفتاری) و چهارم (فرزندپروری مشترک / پس از طلاق) انجام شده است

رویکرد تحلیل‌گر سریال و مدرس دوره: نگاه غالب در تحلیل سریال مبنی بر رویکرد انسان‌گرا، وجودی و سیستمی است. در زمینه فیلم‌های آموزشی بیشتر از رویکرد درمانی بر کارایی درمان تمرکز کرده‌ایم و در این مورد تعصب خاصی نداریم، هرچند اکثر آموزش‌ها مبتنی بر همان سه رویکرد ذکر شده است.

تحلیل‌گر و مدرس این دوره: سید مرتضی عقدایی (ارشد مشاوره خانواده دانشگاه شهید بهشتی و برگزار کننده دوره آموزشی مهارت‌های پایه روان‌درمانی با محوریت سریال تحت درمان در دانشگاه شهید بهشتی و علامه طباطبایی و نظریه‌های خانواده درمانی با محوریت فیلم در دانشگاه علامه طباطبایی)

تومان۱,۲۰۰,۰۰۰ تومان۵۰۰,۰۰۰

حراج!

تحلیل فصل اول «سریال تحت درمان»

Category

دردی که همه تازه کارها دارند!

سریال In Treatment که روایتی از پشت درهای بسته جلسات روان­شناسی است، می‌تواند برای هرکدام از ما به‌گونه‌ای مفید باشد. هر فرد می‌تواند با همزادپنداری کردن با یکی از درمانجویان، با شنیدن روایت‌های زندگی آدم‌ها، با دیدن تأثیری که رفتن پیش مشاور و صدالبته یک مشاور خوب می‌تواند روی زندگی او بگذارد از آن بهره بگیرد؛ اما دانشجویان رشتۀ روان­شناسی و مشاوره می‌توانند استفادۀ ویژه‌ای از مشاهدۀ این سریال بکنند.

دانشجویان رشته مشاوره و روان­شناسی که هنوز فعالیت کلینیکی خود را شروع نکرده و تنها نظریات را در ذهن دوره می‌کنند، همواره آرزوی دیدن فرایند کامل درمان و نحوه کار با درمانجو، مدیریت جلسات و آشنایی با ظرایف جلسه مشاوره را داشته‌اند. هرچند سریال تحت درمان تا حدود می‌تواند این فاصله بین نظریه و عمل را پر کند، اما به تنهایی نمی‌تواند مفید باشد. علت آن است که Paul Weston (درمانگر این سریال) در طول جلسات خود مرتکب اشتباهاتی می‌شود که نیاز است تا گوشزد شود. علاوه بر این، عموما دانشجویان تازه کار از علت برخی از کارهایی که وی در طی جلسات انجام می دهد سر در نمی‌آورند. در نتیجه به نظارت و تحلیل بیشتری در این زمینه نیاز است.

کمی در مورد سریال بیشتر بدانیم

هرچند که این سریال محصول سال‌های 2008 تا 2010 بوده، با این حال این سریال در دوران کوتاه حیاتش با استقبال گسترده منتقدان مواجه شد به طوری که در بخش های مختلف پنج بار نامزد دریافت جایزه گلدن گلوب و شش بار نامزد دریافت جایزه امی گشت. Dianne Wiest در سال 2008 به خاطر ایفای نقش Gina Toll در سریال برنده جایزه امی بهترین بازیگر زن نقش مکمل در سریال های درام و Gabriel Byrne نیز در سال 2009 به خاطر بازی در نقش دکتر Paul Weston در این مجموعه برنده جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر مرد در سریال های درام گشتند. بنابراین به نظر می‌رسد که این سریال هم به لحاظ سینمایی و هم به لحاظ محتوای آموزشی برای روان‌درمانگران بسیار قابل توجه است.

در هر فصل این سریال، سیر درمانی چهار درمانجو در جلسات پیاپی مطرح می‌شود. نکتۀ جالب و ویژه درمورد این سریال این است که خود درمانگر نیز در پایان هر هفته نزد یک روان­شناس می‌رود و به بررسی مشکلات زندگی شخصی‌اش و نیز گاه درمانجویانی که در طول هفته داشته است می‌پردازد. این مسئله از دو جنبه قابل توجه است. اول اینکه بر مسئله انتقال متقابل در درمان نوری افکنده و آن را به صورت ملموس‌تری روشن می‌کند. نکته دوم اشاره به جنبه‌هایی از مسئله سوپرویژن برای درمانگران است.

این محصول چه مزایایی دارد؟

در این محصول تلاش خود را کرده‌ایم تا خلاء بین یادگیری نظریه و عملیاتی کردن آن را تا حد زیادی پر کنیم. در خلال فیلم مهارت‌های استفاده شده، مسائلی که باید نسبت به آن حساس بود و اشتباهاتی که درمانگر مرتکب می‌شود گوشزد شده است. بدین ترتیب خواسته یا ناخواسته الگویی در ذهن افرادی که در حال تماشای فیلم هستند شکل می‌گیرد که به موجب آن عملکرد بهتری در جلسات درمان خواهند داشت. علاوه بر این، ما در کنار تحلیل خود سریال، بر اساس موضوعات و محتوای هر کیس محتوای آموزشی ارائه می‌دهیم. برای مثال یکی از کیس‌های این سریال «جیک و امی» است که برای زوج درمانی مراجعه می‌کنند. در کنار تحلیل فیلم جلسات آنها، فیلم‌های آموزشی مربوط به مداخله در خیانت نیز ارائه شده است. بدین ترتیب شما با تهیه این محصول نه تنها مهارت‌های پایه و نکات فرایندی را به صورت عملیاتی می‌آموزید، پروتکل و آموزش‌های مورد نیاز برای مداخله تخصصی در چنین مراجعانی را در اختیار خواهید داشت. این روند در مورد بقیه مراجعان این سریال نیز طی می‌شود.

در ویدئوهای زیر قسمتی از تحلیل سریال را می‌توانید تماشا کنید:

این محصول همچنان در حال بروزرسانی است!

بله! این محصول همچنان در حال بروزرسانی است و شما با تهیه آن:

1. به محض تهیه محصول، هر کجا که باشید و بدون هیچ محدودیتی می‌توانید فایل‌ها را دانلود کنید.

2. از همان لحظه دسترسی تمام عمر به محتوا خواهید داشت. یعنی در هر کجای دنیا که باشید تنها با یک کلیک می‌توانید محتوای مورد نظر خود را دانلود کنید.

3. از جمله ویژگی‌های منحصر به فرد این محصول این است که با پرداخت هزینه فعلی محصول به تمام بروزرسانی‌های آتی دسترسی بی چون و چرا خواهید داشت.

با توجه به محاسبه انجام شده در مورد محتوای کل این دوره و بروزرسانی‌هایی که انجام خواهد شد، قیمت این محصول حداقل 1.200.000 هزار تومان خواهد بود. بنابراین شما با تهیه این محصول تا پیش از بروزرسانی بعد حداقل 900 هزار تومان صرفه‌جویی کرده‌اید. در حال حاضر با توجه به اینکه موضوع اصلی کیس ارائه شده (زوج درمانی جیک و امی) خیانت و طلاق است، تا تکمیل این مبحث، بروزرسانی‌هایی که ارائه می‌شوند پیرامون این موضوعات خواهد بود.

4. تضمین 30 روزه بازگشت وجه (بدون هیچ قید و شرط)

محتوای آموزشی این دوره چه چیزهایی را شامل می‌شود؟

در حال حاضر سرتیتر بروزرسانی‌های آتی این محصول بدین شرح است:

علاوه بر سرفصل‌های ذکر شده، بر اساس کیس‌های دیگری که در فصل اول این سریال وجود دارد، سرفصل‌های آموزشی دیگری مثل مداخله در خودکشی و پیشگیری از آن ارائه خواهد شد. با پایان یافتن بروزرسانی‌های مربوط به کیس زوج درمانی، برنامه کیس‌های آتی اعلام خواهد شد.

کسانی که این محصول را تهیه کرده‌اند چه تجربه‌ای داشتند؟

1 دیدگاه برای تحلیل فصل اول «سریال تحت درمان»

  1. mt.mohsentavakoli@gmail.com (مالک تایید شده)

    سلام و خسته نباشید
    محصول فوق‌العاده جذاب و کاربردی علی الخصوص برای منه که تو مسیر فهمیدن و یادگیری رواندرمانگری و زوج‌درمانی ام
    نقطه قوت اصلی اینه که چالش ها و مشکلاتی که درمانگر در جلسه درمان امکان داره براش پیش بیاد رو پیش بینی میکنه و راه‌حل های ممکن رو ارائه میده
    مشاهده و نحوه برخورد با مراجع خیلی با صرف خوندن تئوری متفاوته و میتونه شروع بسیار خوبی برای یادگیری درمانگری باشه

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود به سایت
ساخت حساب کاربری